Články

Vynucená změna narativu

Kritiku románu Narušení děje Emmy Kausc jsem původně psát nechtěla z prostého důvodu: román mi nepřipadal dobrý, ale zároveň jsem necítila potřebu ztrhat sice neumělý, ale ambiciózní debut. Navíc jsem se ke knize nehodlala vracet, číst ji podruhé by byla ztráta času, ne-li zbytečné utrpení – a bez opakované četby se dobrá kritika zpravidla…

Položit důraz na smysl čtení

Ve chvíli, kdy tyto řádky vycházejí, je první ročník Ceny literární kritiky za námi, ceny jsou rozdány a běží ročník druhý. O výsledcích ročníku 2024 v kategoriích prózy i poezie rozhodly zčásti poroty složené ze zástupců pořádajících literárních časopisů a zčásti odborná kolegia, jejichž úkolem bylo hlasovat o vítězce či vítězi ze tří nominovaných knih…

Útěchy a podrážděnosti

Vyhlášení výsledků prvního ročníku Ceny literární kritiky bylo v kategorii prózy věnováno památce jedné z nejoriginálnějších českých prozaiček podevadesátkové české literatury Daniely Hodrové, která v loňském roce zemřela – ale takřka románovou shodou okolností ještě loni vydala i svou poslední knihu, román Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch. Při…

Vítězky Ceny literární kritiky 2025

První ročník Ceny literární kritiky vyhrála v kategorii próza Emma Kausc s románem Narušení děje (Host),  v kategorii poezie Iryna Zahladko se sbírkou Jak se líčit v nemoci (Bílý Vigvam).



12.…

Mezi bublinami a hloubkou české literatury

Není v silách jedince přečíst celou českou prozaickou produkci za rok 2024, a proto se tento článek zakládá na mých poznámkách ze zhruba padesáti přečtených knih. Pro přehlednost a zjednodušení najdete v textu zmínky o ještě menším množství titulů, na nichž lze ilustrovat některé ze základních tendencí uplynulého roku.



Marta Ljubková: poznámky k prvnímu ročníku CLK

Proč byly letos na Cenu literární kritiky v kategorii próza nominovány knihy Letnice, Narušení děje a Lover/ Fighter? Proč ne Zábranského Jů a hele, Bilerův román o

Nominace CLK za rok 2024

V kategorii próza:
Kristina Hamplová: Lover/Fighter (Dokořán) 
Miroslav Hlaučo: Letnice (Paseka)
Emma Kausc: Narušení děje (Host)

V kategorii poezie:
Lenka Chýle: Raná / Deník pastýřky (Ouklejky) 
Yveta Shanfeldová: Výstava posedlostí (Odeon)…

Co nového v poezii? (Druhý půlrok 2024) Rekomando Jakuba Vaňka

Pracovní poznámky a náčrty úvah k části knižní produkce v oblasti současné české poezie v druhé polovině minulého roku, které vznikly jako příprava k nominacím Ceny literárná kritiky 2024.


Základní charakteristiky předkládaných poznámek a jejich východisek:


V předkládaném textu se věnuju 45 knihám. Ke každé knize formuluju tři…

Přehršel atrakcí generuje nudu

Neznám v tuto chvíli téma lákavější, více boží, ba dokonale trendy, než je AI neboli umělá inteligence. Každý den nás totiž média obdarovávají zprávami, jak jsme s ní daleko, co všechno za nás už zítra dokáže skvěle udělat a jaká to posléze bude radost, nebo taky strašný průser. Pro literáta je pak nejvíc in si počíst, jak AI bude psát beletrii, ale také…

Nepohodlná kniha

Na obálce sbírky Jak se líčit v nemoci růžová nervní šrafura a titul vyvedený s větším důrazem než autorčino jméno. Výtvarnice Leona Labajová proložila stránky nepořádnými shluky a liniemi z krátkých „vypadaných“ čar, které připomínají vlasy a chlupy na podlaze koupelny. Růžová barva není útěšná, připomíná spíše snímky tkáně a vyšetřovací…