V kategorii próza:
Kristina Hamplová: Lover/Fighter (Dokořán)
Miroslav Hlaučo: Letnice (Paseka)
Emma Kausc: Narušení děje (Host)
V kategorii poezie:
Lenka Chýle: Raná / Deník pastýřky (Ouklejky)
Yveta Shanfeldová: Výstava posedlostí (Odeon)
Iryna Zahladko: Jak se líčit v nemoci (Bílý Vigvam)
Nominační debaty, jež se zároveň ohlédnou za celým ročníkem, proběhnou v pražském Kampusu Hybernská za přítomnosti porotců 3. února (próza) a 10. února (poezie) vždy od 19 hodin a budou i streamované. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 12. března v Centru současného umění DOX.
Cena literární kritiky je ocenění udělované stejnojmenným spolkem, sdružujícím literární časopisy A2, Host, Souvislosti, Prostor a Tvar.
Má za sebou první půlrok, během něhož jsme zajistili financování a našli partnery. V loňském roce jsme uspořádali čtyři literárněkritické debaty, které se konaly v Táboře, Praze, Olomouci a Pardubicích. Jejich záznamy jsme zpřístupnili na podcastových platformách.
Na základě těchto debat dospěly poroty k nominovaným titulům. Každý si tak mohl ověřit, jak porotci o nominovaných dílech smýšlejí.
„Trojice nominovaných titulů zaujme na první pohled tím, že se jedná o tři debuty,“ říká Kryštof Eder z prozaické poroty. „Pozoruhodná je však rovněž pestrost vybraných knih. Vedle intelektuální a reflexivní Emmy Kausc stojí punková, bezprostřední Kristina Hamplová a doplňuje je jurodivý Miroslav Hlaučo.“
Také Jitka Bret Srbová z poroty určené pro poezii jmenuje podobnosti i odlišnosti nominovaných titulů: „Nominovali jsme knihy, které nás nadchly promyšlenou kompozicí, osobitým jazykem a intenzivním básnickým výrazem. Pro všechny tři básnířky je východiskem osobní zkušenost, jejich témata a poetiky se ale výrazně liší. Nominace tedy představuje tři velmi kontrastní básnická díla.“
V této fázi Ceny literární kritiky do dění aktivně vstoupí dvě širší kolegia. Ze tří nominovaných titulů budou členové/členky příslušného kolegia vybírat pouze jedno dílo. Oba vítězné tituly budou známy 12. března. Na jejich autora/autorku kromě finanční odměny a artefaktu z dílny Krištofa Kintery čeká i možnost měsíčního stipendijního pobytu v Mikulově.
Cena literární kritiky si klade za cíl sledovat a propagovat literární díla vydaná v příslušném roce, ale zároveň i rozvíjet a podporovat myšlení
o literatuře. Kritiky nominovaných titulů si proto můžete přečíst zde na webu cenaliterarnikritiky.cz.